Blog

Çocuklar İçin İdeal 5 Yoga Pozu

Ocak 31, 2021 in Blog

Yoga yapmak aynı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da güç ve esneklik kazanmaya yardımcı olur. Çocuklarınızın zihninin sakinleşmesi ve dengelenmesi, kalplerinin açılması ve duygularını çok daha kolay yönetebilir olmaları açısından da çocuklar için olmazsa olmaz spor dalları arasında olan çocuk yogasına evde kolayca yapabileceğiniz birkaç poz ile başlayabilirsiniz. İşte karşınızda çocuklar için ideal 5 yoga pozu!

1. Meditasyon pozu

İlk pozumuzda çocuğumuzu, hepimizin bildiği meditasyon pozunda oturtuyoruz ve çocuklar için nefes çalışması yapıyoruz. Bu onların dinginleşmesini ve odaklanmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz bağdaş kursun, omurgasını dik tutsun. Ellerini dizlerinin üzerine koysun ve nefes alsın; ardından 5’e kadar sayarak bu süreçte nefesini yavaşça versin.

2. Ağaç pozu

Çocuklar için yoga hareketleri arasında favorilerden biri olan ağaç pozunda tek ayak üzerinde dengede durmaya çalışmak, onlar için çok ama çok eğlencelidir. Peki bu yoga pozu nasıl yapılır? Öncelikle çocuğunuz tek ayağının üzerinde dururken, diğer ayağını da dik duran bacağın diz hizasına koymaya çalışsın. Ona, üzerinde durmaya çalıştığı bacağını, ağaç gövdesi gibi hayal etmesini söyleyin. Kollarınızı da ağaç dalları gibi yana uzatsın. Hatta işi daha eğlenceli hale getirmek için “rüzgarlı ağaç” denemeleri yapabilir, kolları yavaşça hareket ettirebilirsiniz.

3. Dinlenme pozu

Çocuklar da yoga yaparken en az yetişkinler kadar molaya ihtiyaç duyacaktır. Dolayısıyla dinlenme pozu çocuk yogası pozları arasında önemli pozlardan biridir. Burada yapılması gereken, çocuğunuzun matın üzerine sırt üstü uzanması ve kendini gevşetmesi. Bacaklarını ve kollarını açsın; ona kıpırdamamasını ve bu pozda hareketsiz şekilde kalıp dinlenmeye odaklanmasını söyleyin. İmgelem açısından ona kendisini bir deniz yıldızı gibi hissetmesini ve kolları, bacakları açık şekilde suda salındığını hayal ettirebilirsiniz.

4. Aşağı bakan köpek pozu

Bir diğer klasik çocuk yogası pozu da aşağı bakan köpek pozu olacaktır. En küçük yogiler bile bu pozu bayıla bayıla uygulayacaktır. Çocuğunuza ellerini omuz genişliğinde açmasını söyleyin; ayakları da kalça hizasında olacak şekilde ters V şeklinde pozunu alsın. Adı üstünde aşağı bakan bir köpek gibi olsun!

5. Mum pozu

Yetişkin yogasında omuz duruşu olarak bilinen bu poza, çocuk yogasında da mum pozu dedik. Bu poz için öncelikle çocuğunuzun yere sırt üstü, matın üzerine uzanmasını isteyin. Ardından elleri ile belini tutsun ve bacaklarını da havaya doğru dik bir şekilde kaldırsın. Eğer isterse bacaklarını ufak ufak, sanki titreyen bir mum aleviymiş gibi hareket ettirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir