Blog

Çocuk Yogası

Ocak 31, 2021 in Blog

Bir yolculuk, bireyin kendisine/ içine yaptığı bir yolculuk olan yoga, tanımları kişilerin iç dünyasında bıraktığı etkiye göre değişen iyilik durumuna göre tanımladığı bir uygulamadır. 

Çocuk Yogası, çocukların eğlenerek iyilik hallerini güçlendirdiği, disiplin, öz güven, sorumluluk duygusuyla birleşen eşli ya da bireysel egzersizlerden oluşan hareketlerin tümüdür. Klasik yoga hareketlerinin çocuklara göre uygun hâle getirilerek uygulanır.

Çocuk yogasında çocuklar, iç dünyalarını çeşitli hikâyelerle keşfeden bir yolculuğa çıkar ve çocukların doğaya, birbirlerine, hemen her şeye saygı duymalarını sağlamaya çalışan, kıyas olmaksızın duyarlı olmaya teşvik edici çalışmaları kapsamaktadır.

Çocuk yogası keyifli yoga pozlarının yanı sıra çeşitli nefes egzersizleri, oyunlar, masallar ve hikayeler eşliğinde de gerçekleşmektedir. Nefes egzersizleri, meditasyon ve beden duruşlarını hikâyeler içerisinde kurgulayan ve bunları çocuklar farkında olmadan oyunlar aracılığıyla yaparak eğlenceli hâle getiriyoruz. Çocuk yogasının içerisinde bu denli zengin içeriklerin olması, çocuğun katıldığı çalışmayı kendi dünyasında içselleştirilmesine ve böylece kendini daha rahat, huzurlu ve güvende hissederek olumlu düşünmesini ve duygularını daha rahat bir şekilde dile getirmesini sağlar